Coś się psuje, coś nie nadąża – usterki w laptopach
Czasem konieczność wymiany laptopa staje się oczywista. Kiedy uszkodzony zostaje zasilacz lub płyta główna, laptop może się po prostu nie włączyć. Jeżeli sprzęt ma kilka lat, naprawa będzie nieopłacalna. Jeżeli komputer samoczynnie się wyłącza lub zaczyna szwankować wyświetlacz (kolory stają się mało wyraziste, pojawiają się linie lub znaczki), wówczas również pora na decyzję odnośnie nowego sprzętu. Przyczyny podobnych usterek mogą być różne: uszkodzenie matrycy, połączeń różnych elementów lub nawet karty graficznej.
Niemniej uciążliwe jest bardzo powolne włączanie się laptopa lub bateria, która prawie w ogóle nie pozwala odłączyć komputera od prądu. Laptopy lubią się też przegrzewać, co również prowadzi do częstego wyłączania się sprzętu w najmniej odpowiednim momencie.
Dla graczy ważne jest, aby coraz to nowsze wersje gier miały szansę działać na ich laptopie. Kiedy więc sprzęt zostaje za bardzo „w tyle”, zostaje wymieniony na coś szybszego.
Czasem powodem do wymiany laptopa na nowszy są nie tylko usterki, ale też opłakany wygląd zewnętrzny. Wiadomo, że wszystko z biegiem lat się eksploatuje.
Jak wybrać nowy laptop?
Jeżeli twój laptop służy ponad trzy lata, a praca na nim przestaje być przyjemnością, przygotuj się na kupno nowego sprzętu, uwzględniając nie tylko budżet, ale niezbędne parametry. Od czego zacząć?
- Procesor
Zanim zaczniesz zastanawiać się nad wielkością laptopa i rozdzielczością ekranu, pomyśl nad tym, jak szybki i wydajny ma być sprzęt, z którego będziesz korzystać. W tanich laptopach, poniżej 1500 PLN znajdziesz słaby procesor Atom lub Intel Pentium, dlatego właśnie nadają się one zaledwie do podstawowych czynności. Jeżeli szukasz czegoś wydajnego, wybierz Intel Core i3, a jeżeli szukasz czegoś z wyższej półki, sięgnij po Core i5 lub Core i7. - Dysk twardy
Jeżeli zależy ci, aby komputer pracował szybko i błyskawicznie się włączał, postaw na dysk SSD. Gwarantuje o wiele szybszy zapis i odczytywanie danych niż tradycyjny dysk HDD. Oczywiście cena będzie również odpowiednio wyższa. Jeżeli potrzebujesz dysk o dużej pojemności, tu lepiej sprawdzi się HDD lub dysk hybrydowy. - Karta graficzna
Aby móc sprawnie pracować na komputerze, wystarczy zintegrowana karta graficzna, ale jeżeli chcemy grać, obsługiwać multimedia i korzystać z szeregu aplikacji, warto sięgnąć po dedykowaną kartę graficzną. To dosyć skomplikowane zagadnienie, dlatego warto zapytać się fachowca o radę. - Wielkość i rozdzielczość ekranu
Na rynku można znaleźć bardzo różne wielkości laptopów, począwszy od bardzo małych o przekątnej ekranu 10,1 cala, po bardzo duże monitory, nawet 18,4 cala (choć to rzadkość). Oczywiście wielkość ma wpływ na wagę laptopa, jeżeli więc bierzesz komputer wszędzie ze sobą, nie wybieraj laptopów siedemnastocalowych. Odnośnie rozdzielczości – im wyższa, tym lepiej. Standardowo jest to 1366×768 pikseli, ale warto poszukać 1600×900. Jeżeli zależy nam na jakości HD, celujmy w rozdzielczość 1920×1080 pikseli. Dzięki temu oglądanie filmów będzie przyjemnością!
Kupowanie nowego laptopa może się wydawać skomplikowane. Wystarczy jednak kierować się zasadą, że tani sprzęt może nie spełnić naszych oczekiwań, lepiej więc dokładnie przeanalizować wszelkie parametry, a nie tylko cenę.